AKSEDLE GÜNÜN ŞİİRİ ___________________

ŞAİRİMİZ:
FATİH DEMİR

post-thumbnail
_________________________________________


"ŞİİR SESLENDİRMELERİMİZDEN SEÇMELER""NİDEM! AVAREYİM"
ŞİİR:          ARZU KORUKLUOĞLU
YORUM: SEMRA ÖKTEM AVCI (ŞİİRSEM)ZİYARETÇİ SAYISI

web counter
AKSED SANAT
Ankara Kültür Sanat ve Edebiyat Derneği


"Bizi Bizle Bir Tutan Şiir" sloganıyla 2015’de yola çıkan Aksed Sanat, şiirin birleştirici gücüne, edebiyatın insanlara yaşam azmi verdiğine ve sanatın toplumsal önemine inanıp varlığını ve faaliyetlerini bu cihette yürütmüştür. Mustafa Çelebi Çetinkaya öncülüğünde Ankara’da kurulup ilk faaliyetlerine Ankara’da başlamıştır.


Sosyal Medya unsurlarının doğru kullanılması neticesinde kısa bir sürede faaliyetleri Ankara dışına taşmış ve ortak hareket ettiği insan topluluğu da Türkiye’nin dört bir yanında olmaya başlamıştır. 2017 senesine kadar dernekleşmeden bir çok sanat ve şiir programı ile sosyal projeler gerçekleştirmiştir.


Ankara’da gerçekleşen birbirinden başarılı programlardan sonra sırasıyla İzmir ve Samsun şehirlerinde de programlar yapmıştır. Türkiye’nin dört bir yanından kurucu üyelere yer veren Aksed Sanat kısa zaman içinde bütün yurtta tanınır hale gelmiştir.


Yapılan Şiir dinletisi programlarının dışında;

* Kan Bağışı Projesi
* Huzurevi Ziyaretleri
* Organ Bağışı Projesi
* Kütüphanelere Destek Çalışmaları
* Sokak Çocukları Projesi
* Her yerde Kitap Her Zaman Kitap projesi
* Tarihi Mekânların Tanıtımı Projesi
* Sokak Hayvanlarına Destek Projesi.
* Kadın Haklarına Saygı ve Kadına Şiddete Hayır Projesi
* Türkçe Projesi
* Görme Engelliler İle Ortak Program Çalışmaları
* Engelliler Haftası Projeleri
* Sosyal Konularla Alakalı Kamu Spotu Çalışmaları

Ve daha birçok konuda sosyal proje hazırlamış, uygulamıştır.


En çok üzerinde durduğu konulardan birisi olan Gençlik noktasında, gençlerimize edebiyatı ve sanatı sevdirmek adına çalışmalar sergilemiş ve Gençlik Ekibi kurmuştur. Lise ve Üniversite öğrencisi olan bu gençlerle programlar düzenleyerek, onlara şiir okuma, program sunma ve tiyatro oyunu yazma ve oynama dersleri vermiş ve birçok başarılı çalışmaya gençlik ekibiyle imza atmıştır. Bugüne kadar 300’ün üzerinde program yapmış ve bu programlarla hem Usta şair ve yazarları halka tanıtmış hem de amatör kalemlere ve gençlere kendini tanıtma imkanı sağlamıştır.

Sosyal Medya üzerinde de yoğun çalışmaları devam eden Aksed Sanat; Şehir tanıtımlarından, Türkçe derslerine, Tarihi değerlerden, kadın sanatçılara kadar bir çok alanda çalışmalar hazırlamış ve bunları sosyal medyada yayınlayarak faydalı olabilmeyi ilke edinmiştir. Fiziki programlarda yapılan çekimleri sosyal medyada video olarak paylaşarak tanıtmıştır. Haricen şairlerin şiirlerini ses kaydı çalışması yaptıktan sonra yine video olarak düzenleyerek paylaşımını sağlamıştır. Ankara’da başlayan programlardan sonra İzmir, Samsun, Eskişehir, Yozgat gibi bir çok ilde program yapmış ve bir çok ilde mevcut derneklerle ortak projelere girmiştir.

Rekabet için değil, refakat için varız sloganıyla yola çıkan Aksed Sanat; edebiyat dernekleri, sivil toplum kuruluşları, kurum ve kişilerle her zaman ortak çalışma yapmış, bir çok dernekle kardeş dernek olarak ortaklık sağlamıştır. Bugüne kadar 2 adet Antoloji şiir kitabı çıkarmıştır ve 3. Antoloj kitabımız baskıda olup dağıtıma hazırdır. Ayrıca şiir kitabı çıkarmak isteyen bir çok şair içinde aracılık yapmış ve çıkan kitaplarının tanıtım ve duyurusunu gönüllü olarak üstlenmiştir. 2017’de resmi statüye kavuşan derneğimizin merkez bürosu Ankara Kızılay bölgesindedir. Ankara ağırlıklı olmak üzere çeşitli şehirlerden de karma yönetim kurulu üyeleriyle faaliyetlerine devam etmektedir. Yönetim grubu üyelerinin farklı meslek gruplarından olması da çalışmalarda her zaman bir avantaj olmuştur.

2020 yılında yaygınlaşan pandemi sürecinden sonra fiziki çalışmalarımıza ara versek de sosyal medya üzerinden tanıtım ve çalışmalarımız devam etmektedir. Aksed Sanat’a dair çalışma bilgilerini bütün sosyal medya sitelerinde görebilirsiniz. Aksed Sanat; şiir, edebiyat ve sanat adına yalnızca faydalı olmak, topluma sanatı sevdirmek ve sanatçıları tanıtmak adına üstlendiği misyonu, kurulduğu günden bu yana bozmayarak, bu ilkeli tutumunu sürdürecektir.

MUSTAFA ÇELEBİ ÇETİNKAYA

Aksed Sanat Yönetim Kurulu Başkanı